Dış Seo Nedir?

24 Mart 2022 Mert Kocakaya 0 Yorum

Harici bağlantı başka bir web sitesinde yayınlanan ancak web kaynağınıza işaret eden herhangi bir bağlantıdır. Aynı şekilde, sitenizdeki başka bir kaynağa giden bir bağlantı eklediğinizde, buna harici veya giden bağlantı adı verilir. Günümüzde dış seo çalışması, sitenin sıralamasını yükseltmek için en iyi araçlar arasında ve dünyanın dört bir yanındaki birçok geliştirici tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Dış seo nedir ve dış seo nasıl kullanılır?

Dış SEO Özellikleri ve Kullanımı

Yeni arama motoru popülaritesinin hızlı büyümesinin nedenlerinden biri, web sayfalarını sıralamak için yenilikçi bir algoritmanın geliştirilmesidir. Dış bağlantılar diğer sitelere giden bağlantılardır. Pek çok insanın farkında olmadığı şey, bu giden bağlantıların sitenizin SEO’su ve sıralaması üzerinde etkisi olmasıdır.

Giden bağlantıların doğal ve yararlı olduğu durumlar arasında teknik terimlerin, ortaklıkların, referansların açıklanması ve diğer bakış açılarının sağlanması yer alır. Hedef kitlenin anlamayabileceği bir terim kullanıldığında, bir site yetkili bir tanıma bağlanmalıdır. Wikipedia, tercih edilebilecek hedeflerden biri olabilir ancak başka birçok olasılık da var. Bir iş ortağından veya tamamlayıcı hizmetten bahsederken, herhangi bir karşılık olmasa bile bir dış bağlantı eklenebilir. Bağlantı ziyaretçilere yardımcı olacaksa, bu yeterli sebeptir. Alıcı site, bağlantı veren sitenin adını yönlendirme günlüğünde gördüğünde, bir göz atabilir ve tekrar bağlantı kurabilir.

Dış SEO Neden Önemlidir?

Google, yalnızca kimin bağlantı verdiğini değil, kime bağlantı verdiğinizi de yargılar. Gönderdiğiniz dış bağlantılar, içeriğinizin neyle ilgili olduğunu ve otorite olarak gördüğünüz siteleri belirlerler. Size kimin bağlantı verdiğini kontrol edemezsiniz, ancak kime dış bağlantı göndereceğinizi siz kontrol edersiniz. Google bunun farkındadır.

Diğer web sitelerine bağlantı vermek, kullanıcılarınıza değer sağlamanın harika bir yoludur. Bağlantılar çoğu zaman kullanıcıların daha fazlasını öğrenmesine, kaynaklarınıza göz atmasına ve içeriğinizin sahip oldukları sorularla ne kadar alakalı olduğunu daha iyi anlamalarına yardımcı olur.

Dış SEO Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kime bağlantı verdiğinize dikkat edin. Harici bir bağlantıyla, o siteye ve içeriğine oy veriyor ve SEO güvenilirliğinizi ona aktarıyorsunuz. Dolaylı olarak, o siteye güvendiğinizi söylüyorsunuz ve okuyucularınız da güvenmelidir. Google, kiminle bağlantı kurduğunuzun SEO’nuzu nasıl etkilediğini açıkça söylemez, ancak arama algoritmalarının gerçek temeli budur. Google, içeriğin kullanıcıyla alakalı olup olmadığını belirlemek için bağlantıları kullanır; bu, Google Arama’nın tüm amacıdır. Dolayısıyla, bundan, diğer web sitelerine bağlanmanın önemli bir SEO faktörü olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Dış bağlantılar ayrıca WordPress gibi CMS platformlarındaki kişileri geri ping veya geri izleme olarak bilgilendirir. Bir siteye bağlantı verirseniz, onların radarında olursunuz. Bu özellikleri etkinleştirmemiş olsalar bile, diğer web yöneticileri ve içerik oluşturucular kimin iyi bir katılımcı olduğunu ve kimin olmadığını anlayabilir.

Bir konuda daima en iyi otoriteye dış bağlantı vermeye çalışmak daha avantajlıdır. Ancak gönderilerinize harici bağlantı başına en az 4-5 dahili bağlantı eklemeye çalışın. Dış bağlantılar sitenize güven oluştururlar, gelen bağlantıları almanıza ve hatta Google’ın içeriğinizin ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olurlar.

Dış SEO’nun Önemi

Giden bağlantılarınız çok az olduğunda veya hiç olmadığında, arama motorları sitenizi daha düşük bir kaynak olarak değerlendirebilir. Arama motorları en iyi siteleri tavsiye etmek ister. Bağlantılar bir içerik biçimidir ve değer sağlar. Alaka düzeyi ve bir sitenin itibarı dahil, arama sıralamasını etkileyen birçok faktör vardır. Dış bağlantılar, bir sitenin itibarını geliştirmeye yardımcı olur ve bir siteyi daha değerli hale getirerek daha fazla bağlantı toplar. Zamanla site, yalnızca kendi sayfalarına bağlanmaktan ziyade bağlantıları paylaşarak muhtemelen daha yüksek PageRank üretecektir.


0 YORUM
YORUM YAP