Google Adsense Nedir?

25 Mart 2022 Mert Kocakaya 0 Yorum

Herhangi bir web sitesinin trafiğinden para kazanmanın birçok yolu vardır ve web sitesi sahiplerinin ve blog yazarlarının çoğu tarafından kullanılan en popüler yöntem görüntülü reklamcılıktır. Adsense nedir? Çevrimiçi web sitelerinizi kullanarak para kazanmanıza yardımcı olabilecek en popüler reklamcılık programı Google AdSense’tir. AdSense’in popülaritesinin nedenlerinden biri, Google tarafından bu platformda bulunan çok sayıda reklam veren ve yayıncıdır. Böylece, AdSense’e güvenilebilir ve reklam verenler ile yayıncılar için de güvenlik sağlar.

AdSense Nedir?

AdSense, Google tarafından sunulan bir reklam veya CPC (tıklama başı maliyet) programı hizmetidir. AdSense, web sitelerine reklam (hedeflenen metin, resim veya video) koymak ve site ziyaretçileri reklamları görüntülediğinde veya tıkladığında para kazanmak isteyen yayıncılara izin verir.

Google AdSense, her kullanıcıya arama geçmişine, konumuna, cihazına ve Google tarafından toplanan diğer verilere göre kişiselleştirilmiş reklamlar sunar. AdSense kapsamındaki tüm reklamlar Google tarafından yönetilir ve bu reklamlar, tıklama başına veya gösterim başına gelir sağlar. Her boyuttaki web sitesinde kullanılabilir (web sitesi önce AdSense tarafından onaylanmalıdır) ve tüm dünyada birden çok dilde desteklenmektedir.

Ayrıca, Google’ın gelirinin çoğu yalnızca AdSense aracılığıyla elde edilmektedir. İçerik için AdSense içeren reklamları görüntülendiğinde, yayıncılar gelirin % 68’ini alır ve arama için AdSense görüntülendiğinde, yayıncılar Google tarafından tanınan gelirin % 51’ini alır. Şu anda Google, İçerik için AdSense kullanmak isteyenlere, arama, mobil, yayınlar, alanlar ve videolar için AdSense gibi her tür içerik için bir dizi farklı AdSense programı sunmaktadır.

Blogcular Neden Google Adsense Kullanıyor?

Birçok web sitesi sahibi, web sitelerinden ve içeriğinden para kazanmak için Google AdSense kullanıyor. AdSense, doğrudan reklam verenlerin içerikleri aracılığıyla para kazanmalarını sağlayacak yeterli kaynağa sahip olmayan küçük site sahipleri ve blog yazarları için özellikle çok önemlidir. AdSense’e katılmak ücretsizdir, bu nedenle küçük blogcular bile onay için başvurabilir.

AdSense çok popüler bir platform ve şu anda neredeyse 2 milyon kişi AdSense kullanıyor. Genellikle, AdSense reklamları daha az rahatsız edicidir ve görüntülendikleri web sitesinin içeriğiyle alakalıdır. AdSense, blog yazarlarının ve web sitesi sahiplerinin çoğu için banner reklam yerleştirmek ilk seçenektir, çünkü AdSense’in yüksek kaliteli ve içerikle alakalı reklamlar sunar. Ayrıca, AdSense tarafından görüntülenen tüm reklamlar duyarlıdır ve yalnızca en çok kazandıran reklamlar yayınlanmaya devam eder, bu nedenle her seferinde maksimum ödeme alacaksınız.

AdSense’ten elde edilen kazanç, büyük ölçüde yapılan işte mevcut rekabete bağlıdır. Tıklama başına komisyon alınır. Sigorta ve kredi gibi işler en yüksek tutarı öder. Reklamlardan elde edilen kazanç, reklamların konumu, hedef kitlenin ilgi alanları, boyutu ve türü gibi başka birçok şeye bağlıdır. Farklı reklam kombinasyonları, kazancı çok artırabilir. AdSense’e alternatifler de var, ancak bunlar AdSense kadar iyi değil. Diğer reklam ağlarının çoğu, yayıncılara çok daha az ödeme yapar ve reklamlarının kalitesi de çok iyi değildir.

Google AdSense Nasıl Çalışır?

AdSense’in onayını almak o kadar da kolay değil. Ancak tek bir site için bile onay aldıktan sonra, sahip olduğunuz herhangi bir sitede reklamları kullanabilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmanız ve AdSense onayını istediğiniz web sitesi sayfalarına AdSense tarafından verilen küçük bir Javascript kodu parçası yerleştirmeniz yeterlidir. Google, sitenin size ait olup olmadığını doğruladığı için bu önemli bir adımdır, bu nedenle kodu dikkatlice yerleştirin. AdSense yönergelerine uyan web siteleri genellikle bir ila üç gün içinde onaylanır.


0 YORUM
YORUM YAP