Google Adwords Nedir?

25 Mart 2022 Mert Kocakaya 0 Yorum

Günümüzün en popüler arama motoru olan Google, bünyesinde barındırdığı yan kuruluş olan Google AdWords, reklamverenlerin trafik veya potansiyel müşteriler elde etmek için belirli tanımlanmış anahtar kelimeler aracılığıyla içeriklerinin, markalarının veya web sitelerinin çevrimiçi tanıtımı için kullandıkları hizmetlerden biridir. İçeriklerini anahtar kelimelerle eşleştirdikten sonra Google web sayfalarında ve ortak web sitelerinde (yayıncılar olarak adlandırılır) görüntülenen anahtar kelimeler içeren kısa bir reklam metni biçimidir. Adwords nedir ve nasıl kullanılır?

Adwords Nedir?

Google AdWords, Google’da ve onun reklamcılık ağında reklam göstermek isteyen işletmeler için Google tarafından hazırlanmış bir reklam hizmetidir. Reklam hizmeti büyük ölçüde anahtar kelimelere odaklanmıştır. Adwords, ilgili reklam içeriğini bir yayıncı sayfasındaki içerikle eşleştirerek, bir reklamverene diğer sitelerde reklam envanteri satın almak zorunda kalmadan web sitelerinde trafiği artırmanın etkili bir yolunu sunar.

Adwords Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Reklamverenler genellikle, belirli bir yüzde oranında yayıncı ile paylaşılan Adwords geliri olan oluşturulan tıklama (tıklama başı maliyet) için ödeme yapar. Bu, yalnızca reklamverenin gerçek trafik için ödeme yapmasına yardımcı olmakla kalmaz, çünkü Adwords sahtekarlık tıklamalarını tespit etmek ve en aza indirmek için birçok yöntem kullanır, aynı zamanda yayıncının daha önce daha az para kazandıran veya hiç para kazanılmayan içeriğinden para kazanmasına da yardımcı olur.

Adwords İle Para Kazanmak

AdWords kullanırken, anahtar kelimeler de reklam maliyetinizi belirlemek için kullanılır. Seçtiğiniz her anahtar kelimenin bir tıklama başı maliyet (TBM) teklifi tutarı olacaktır. Teklifler, birisi reklamınızı her tıkladığında ödemek istediğiniz maksimum tutarı belirtir (maksimum tıklama başı maliyet). TBM (tıklama başı maliyet) reklamcılığının yanı sıra, Adwords, BGBM (mil başı maliyet) reklamcılığı, site hedefli reklamcılık (yalnızca metin, afiş ve zengin medya reklamları için) ve yeniden hedefleme sunar.

Bu tür çevrimiçi reklamcılık yerel, ulusal ve uluslararası dağıtım için hedeflenebilir. Metin reklamlar genellikle kısadır ve 25 karakterlik 1 başlık, her biri 35 karakterlik 2 açıklayıcı metin satırı ve 35 karakterden oluşan URL’dir. Google Adwords’ün en kullanışlı özelliği, reklamverenlerin reklamlarının yerleşimini herhangi bir belirli yere, dile ve hatta IP adresi hariç tutmalarına olanak vermesidir. IP adresini veya adres aralıklarını hariç tutma sınırlaması 500’dür.

Reklamverenler, tanıtım için Google ağının sitelerini hedeflemek için anahtar kelimeler, alan adları, konular, demografik tercihler koyabilecekleri bir kontrol paneli seçeneğine sahiptir. Bu, Site Hedefleme olarak bilinir. Adwords’ün bir başka kullanışlı özelliği de yeniden pazarlamadır, burada reklamverenlerin reklamları sitelerini daha önce ziyaret etmiş olan kullanıcılara göstermelerine olanak tanır. Bu şekilde dönüşüm oranı yükselir. İşletmeler, anahtar kelimeleri kullanarak reklamlar oluşturabilir. Anahtar kelime, arandığında reklamınızın gösterilmesini tetikler. Adwords, sağ tarafta veya Google arama sonuçlarının üzerinde bulunan “Sponsorlu Bağlantılar” başlığı altında görünen reklamların üst kısmında bulunur.

Anahtar Kelime Oluşturmak

Ücretli bir arama kampanyasının amacı, belirli bir ürün veya hizmeti arayan kişilere ulaşmaktır. Google bize bu gibi zamanlarda yardımcı olmamız için Anahtar Kelime Planlayıcı bulunur. İlk olarak, konum ayarlarını hedef pazarınıza uyacak şekilde ayarlayın. İkinci olarak, ürün veya hizmetlerinizi bulmak için insanların kullanabileceği arama terimlerini yazın. Ardından, Google AdWords anahtar kelime aracı benzer anahtar kelimelerin bir listesini oluşturacaktır. Bu anahtar kelimelere eşlik ederek, onların arama hacmini, rekabet düzeyini ve tahmini tıklama başı maliyetlerini göreceksiniz.


0 YORUM
YORUM YAP