Google Analytics Nedir?

25 Mart 2022 Mert Kocakaya 0 Yorum

Google Analytics, özellikle e-ticaret web siteleri ve girişimciler arasında çok duyulan ve bilinen bir terimdir. Çevrimiçi veya çevrimdışı herhangi bir işletmeye sahipseniz, tüketicilerinizin davranış kalıplarını, tercihlerini, tutumlarını ve tercihlerini anlamaya istekli olduğunuz açıktır. Bir işletmeyi çevrimiçi olarak barındırıyorsanız, tüketicilerinizi tanımak için web sitesi için Google Analytics’i kullanmak oldukça faydalıdır. Google Analytics nedir ve neden kullanılır?

Google Analytics Neden Kullanılır?

Bir işletme sahibi veya pazarlamacı olarak, işletmenizi nasıl büyüteceğiniz konusunda bilinçli kararlar vermenize olanak tanıyan bilgilere sahip olmanızı sağlar. İster şehirde küçük bir butik işletiyor olun, ister büyük bir markada çalışıyor olun, büyük olasılıkla işletmenizin web’de bir varlığı vardır. Çevrimiçi ürün satıyor, bir blog işletiyor veya sitenizi hizmetleriniz hakkında bilgi sağlamak için kullanıyor olabilirsiniz. Ancak web sitenizin amacı ne olursa olsun, içeriğinizle etkileşimde bulunan müşterileri analiz etmek önemlidir.

Neden Google Analytics?Google Analytics ziyaretçi trafiğini analiz etmenize yardımcı olur ve hedef kitlenizin kim olduğu hakkında size birçok bilgi verir. Google size insanların sitenize ulaşmak için izledikleri rotaları, görüntüledikleri içeriği ve hatta oraya ulaşmak için kullandıkları cihazları gösterir. Google Analytics, özünde neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamanıza yardımcı olur.

Gerçek Zamanlı Rapor

Sitenizde gerçekleşen tüm etkinlikleri basitçe yansıtır. Web sitesi trafiğini derinlemesine izlemek için harika bir araçtır. O anda sitenizde kimlerin aktif olduğunu, coğrafi konumlarını ve göz attıkları sayfaları görebilirsiniz. Gerçek zamanlı bir rapor, esas olarak e-postayı, blogu, sosyal medyayı veya kampanya performansını ortaya çıkarmak için yararlıdır. İşletmeniz için daha iyi pazarlama ve promosyon kararları vermek için bu bilgileri kullanabilirsiniz.

Kitle Raporu

Web sitenizde kimlerin olduğu hakkında size daha fazla bilgi verir. Bu rapor, yaş, cinsiyet, coğrafya, dil, kullanılan cihaz (masaüstü, mac veya mobil) hakkında derinlemesine bilgi sağlar. Sitenizdeki toplam ziyaretçi sayısını (oturumlar), yeni ve geri gelen kullanıcıları hesaplayabilirsiniz. Oturumlar bir kullanıcının belirli bir zaman aralığında yaptığı bir grup etkinliktir.

Tek bir kullanıcı aynı anda birden fazla oturum açabilir. Google Analytics, her yeni kullanıcı için (masaüstü veya mobil) benzersiz bir kimlik oluşturur. Bu nedenle kimliğiniz 01 ise yeni bir kullanıcısınız (masaüstü). Aynı siteye tekrar giderseniz, geri dönen bir kullanıcı olursunuz. Ancak farklı bir cihaz kullanılıyorsa (mobil), kimliğiniz 02 (yeni kullanıcı) olacaktır. Ayrıca, bir oturumda görüntülenen ortalama sayfa sayısını ve ziyaretçinizin sayfanızda kaldığı ortalama süreyi de görebilirsiniz. Hemen Çıkma Oranı, belirtilen bir süre içinde sitenizin yalnızca bir sayfasını görüntüleyen ziyaretçilerin yüzdesini gösterir.

Web sitenizin hangi ülke, eyalet ve şehirden görüntülendiğini ve onunla ilgilenildiğini anlayın. Bu, onlara yönelik kampanyalar veya iletişimler oluşturarak bu belirli kitlelere hitap etmenize yardımcı olacaktır. Hedef kitleniz arasında hangi cihazın (mobil, masaüstü, android veya mac) popüler olduğunu bildiğinizde sitenizi buna göre optimize edebilirsiniz.

Dönüşüm Raporu

Dönüşüm altındaki E-ticaret sekmesi, kaydolurken başlangıçta E-ticaret izlemeyi açtıysanız kullanılabilir. Burada Google Analytics, aldığı bilgilere göre ürününüzü, işlemlerinizi ve satın alma zamanınızı izler. Bu bilgiler, hangi ürünün müşterileriniz tarafından beğenildiğini ve müşterileriniz için uygun olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Kullanıcı tabanınızı ve işinizi daha da büyütmek için, çevrimiçi işletmenizin ve hedef kitlenizin bu basit temellerini anlamak çok önemlidir.


0 YORUM
YORUM YAP