Google Nedir?

25 Mart 2022 Mert Kocakaya 0 Yorum

Genel anlamda Google nedir sorusunun cevabı olarak Google İnternet platformların en büyüğüdür. Google aynı zamanda dünyanın en büyük arama motoru olmasıyla dikkat çekmektedir. Kısaca Google sizi internet sitesi üzerinden ulaşmak istediğiniz bilgi veya ulaşmanız için size bir köprü vazifesi gören bir platformdur.

Bu durum genel manada arama motorlarının temel mantığıdır. Google arama motorlarının en büyüğü ve en gelişmiş teknolojisine sahip olması nedeniyle bu işi en iyi ve en güvenli yapan platformdur. İnternet üzerinden araştırmak istediğiniz herhangi bir şeyi Google üzerinden arattığınız zaman Google size o bilginin geçtiği internet sitelerini sıralayacaktır.

Temel amacı bu olan Google bu duruma ek olarak birçok değişik ve çeşitli görevlere sahip olan platformlara ve servislere sahiptir.

Google Servisleri ve Hizmetleri

Google oldukça büyük bir çeşitliliğe sahiptir. Ülkemizde kullanılan birçok Google servisi bulunmaktadır. Lakin ülkemiz üzerinden kullanılmayan birçok Google servisi de mevcuttur. Bu servislerden en çok bilenenleri şunlardır.

  • Google Analytics
  • Google Earth
  • Google Haritalar
  • Gmail
  • Google Çeviri
  • Google Akademik
  • Google Adsense

En çok kullanılan Google servisleri ve hizmetleri bunlar olmasına rağmen bu servisler kadar kullanılmayan daha onlarca Google hizmeti ve servisi bulmak mümkündür. Bu durum Google sadece bir arama motoru olmadığını ve insanların neredeyse her ihtiyacını internet üzerinden karşılamayı amaçladığının bir göstergesidir.

Google Hizmetleri Nasıl Kullanılır?

Google hizmetleri oldukça kolay ve pratik bir kullanıma sahip olmasıyla oldukça basit bir kullanım sunmaktadır. Bu Google hizmetlerini kullanmak için gene Google aracılığıyla bu hizmetlere ulaşmak ve her hizmetin kendine ait olan benzersiz algoritması ile o servisi ve hizmeti kullanmaktır.

Arama Motorları Nedir?

Arama motorları nedir sorusu genel durumda oldukça zor bir sorudur. Arama motorları internet üzerinden aramak istediğiniz herhangi bir bilgiye, servise veya hizmete ulaşmanıza aracılık sağlayan internet platformlarıdır.

Bu internet platformları oldukça gelişmiş altyapılara ve gelişmiş teknolojilere sahiplerdir. Dünya üzerinden arama motorlarının sayısı oldukça fazla olsa da pek azı iyi ve gelişmiş sonuçlar vermektedir. Arama motorlarının öncüsü ve en büyüğü hiç şüphesiz Amerikan şirketi olan Google’dır.

Diğer yandan birçok büyük ve gelişmiş arama motoru da vardır. Bu arama motorları tıpkı Google birçok servis ve hizmeti bulunmaktadır. Lakin dünya üzerinden en çok kullanılan ve en gelişmiş alt yapıya sahip olan arama motoru hiç şüphe olmayacak şekilde Google’dır.

Arama Motorlarının Genel Özellikleri

Birçok arama motoru olmasına rağmen neredeyse her arama motoru için geçerli olan özellikler mevcuttur. Bunlar ise şunlardır;

  • Yapay zekaya sahip olmaları
  • Çeşitli servis ve hizmetlere sahip olmaları
  • Genel anlamda her gelişmiş arama motoru bir yapay zekaya sahiptirler. Bu yapay zekalar hangi sitenin sizin aramalarınıza daha uygun olduğuna ve diğer pek çok şeye otomatik olarak karara vermektedir.

Diğer yandan bu yapay zekalar insan eli değmeden bu muazzam büyüklükteki veri akışını hatasız bir şekilde idare etmektedirler. Bu durum hatasız bir hizmet ve hizmet kalitesinin devamlı olmasını sağlaması açısından oldukça önemlidir. Diğer yandan servis ve hizmetlerde her arama motoruna göre çeşitlilik gösteren ve gelişmiş yapılarıyla dikkat çeken özelliklerdendir.
Bu durum beraberinden neredeyse her işinizi internet üzerinden halledebilmenize getirmektedir. Bu kullanıcılar tarafından oldukça olumlu geri dönüşler alan bir durum olarak dikkat çeker.


0 YORUM
YORUM YAP