Google Search Console Nedir?

25 Mart 2022 Mert Kocakaya 0 Yorum

Google Arama Konsolu, sitenizin Google Arama sonuçlarındaki varlığını izlemenize ve sürdürmenize yardımcı olan, Google tarafından sunulan ücretsiz bir hizmettir. Google arama sonuçlarında web sitenizin eklenmesi için Search Console’a kaydolmanız gerekmez. Google Search Console kullanmak Google’ın sitenizi nasıl görüntülediğini anlamanıza ve arama sonuçlarındaki sıralamanızın yükselmesine yardımcı olabilir. Search Console nedir?

Google Search Console Kullanımı

Google search console kullanmaya başlamak için ilk ihtiyacınız olan bir Google (Gmail) hesabıdır. Yeni bir mülk (web sitesi) eklerken, web sitesinin sahipliğini doğrulamanız istenecektir. Bu, web sitenizin kök dizinine özel bir boş .html dosyası yerleştirilerek yapılabilir. Bu, sahipliği onaylamanın en kolay ve önerilen yoludur. Google bazen dosyanın varlığını kontrol edeceği için, doğrulamadan sonra bile dosyayı sunucuda tutmalısınız. Lütfen bazı istatistiklerin doğrulamadan hemen sonra size sunulmayacağını unutmayın. Genel olarak, özellikle web siteniz yeniyse, bilgilerin çoğunu yaklaşık 24-48 saat içinde göreceksiniz.

Search Console Arama Analizi

Bu araç, tüm web sitesi sahipleri ve yöneticileri için oldukça yararlıdır. En çok kullanılan ve faydalı sayfalardan biri, Arama Analizi sayfasıdır. Yalnızca tıklama aldığınız sorguları değil, web sitenizin arama sonuçlarında görünen tüm arama sorgularını görüntüler. Bunun anlamı, sonuçlarda göründüğünüz ancak kullanıcıları web sitenizi tıklamaya ikna edemediğiniz bir ton arama sorgusu keşfedebileceğinizdir. Arama sonuçlarında göründüğünüz çok sayıda uzun arama ifadesini keşfedebilirsiniz. Çoğu web sitesi sahibi için bu sayfa en önemlisidir. Web sitenizin arama sonucu sayfalarında göründüğü tüm arama sorgularını görebilir, bu sorguları cihaza ve arama türüne göre filtreleyebilirsiniz.

Arama Görünümü

Arama Görünümü sayfasında, web sitenizi taradıktan sonra Google tarafından çok özel (otomatik) ipuçları ve öneriler bulacaksınız. Bu sayfada, Google’ın web sitenizde bulabildiği, Yinelenen Sayfa Başlıkları, çok kısa veya çok uzun başlıklar ve meta açıklamalar ve indeksli olmayan sayfalar gibi bazı sayfa içi sorunları görebilirsiniz. Bu önerileri görmezden gelmek, web sitenizin arama motoru sıralamasına zarar vereceğinden, bu önerilere çok dikkat etmelisiniz.

Arama Trafiği

Sitenize gelen bağlantılar bölümünden, web sitenizin Google’ın bulabildiği ve dizine ekleyebildiği tüm harici bağlantıları (backlinks) inceleyebilirsiniz. Mobil ziyaretçiler, web sitesi trafiğinin önemli bir bölümünü temsil eder. Çok küçük veya birbirine çok yakın düğmeler gibi bazı mobil kullanılabilirlik sorunlarıyla onları rahatsız etmek kötü bir karardır. Mobil Kullanılabilirlik bölümünde, Google’ın bu yaygın sorunlardan herhangi birini fark edip etmediğini kontrol edebilirsiniz.

Google Dizini ve Tarama

Google Dizinindeki İçerik Anahtar Kelimeleri bölümünde web sitenizde tüm sayfalarda tespit edilen ana anahtar kelimeleri göreceksiniz. Yani Google’ın, web sitenizi nasıl gördüğünü anlayabilirsiniz. Web siteniz ne kadar eski olursa, belirli sayfaları silmek ve unutmak o kadar kolay olur. Belki yararsız olduğunu düşündüğünüz bir sayfayı yanlışlıkla sildiniz, belki yetkisiz bir kişi sizin bilginiz dışında bilerek yaptı, birçok senaryo var. Her durumda, web sitenizdeki eksik sayfaları tespit etmek için iyi bir yerdir. Eski sayfaları silmek yerine, onları ilgili bir sayfaya veya ana sayfanıza yönlendirmeyi düşünün. Tarama Hataları bölümünden bu sayfaları inceleyebilirsiniz.

Web sitenizde yapmanız gereken ilk şeylerden biri (özellikle WordPress ise) bir XML site haritası oluşturmak ve ardından Google’ı buna yönlendirmektir. Bu, sitenizin sayfalarını dizine ekleme sürecini hızlandıracak, en derin sayfalar bile Google tarafından görülebilecektir. Taramalar bölümündeki Site Haritası kısmından inceleyebilirsiniz.


0 YORUM
YORUM YAP