HTML Nedir?

25 Mart 2022 Mert Kocakaya 0 Yorum

HTML (Köprü Metni Biçimlendirme Dili), web sayfaları ve web tarayıcısında görüntülenen bilgileri oluşturmak amacıyla kullanılan ana biçimlendirme dilidir. Elektronik belgeler oluşturmak için kullanılan bir dildir, özellikle World Wide Web’de diğer sayfalara köprüler adı verilen bağlantılar içeren sayfalar oluşturulabilir. Ayrıca, tarayıcıların web sayfalarını işlemek için okuduğu biçimlendirme dili olan web sayfalarının dilidir. HTML nedir ve ne işe yarar?

HTML Ne İşe Yarar?

İnternette gördüğünüz her web sayfası, bu da dahil olmak üzere, metin ve resimleri kolay okunabilir bir biçimde biçimlendirmeye ve göstermeye yardımcı olan HTML kodu içerir. HTML olmadan bir tarayıcı bir sayfayı nasıl biçimlendireceğini bilemez ve yalnızca hiçbir bağlantı içermeyen biçimlendirme içermeyen düz metni görüntülerdi. Günlük olarak ziyaret ettiğiniz çoğu web sayfasını oluşturan kodun omurgasını sağlar.

HTML Etiketleri

Web sayfası içeriğine, köşeli parantez içine alınmış etiketlerden (, gibi) oluşan HTML öğeleri şeklinde yazılır. HTML etiketleri en çok ve gibi çiftler halinde gelir, ancak bazı etiketler boş öğeleri temsil eder ve bu nedenle eşleştirilmemiştir, örneğin . Bir çiftteki ilk etiket başlangıç etiketidir ve ikinci etiket bitiş etiketidir (bunlara ayrıca açılış etiketleri ve kapanış etiketleri de denir). Her etiketin bir açılış etiketi ve kapanış etiketi vardır. Metin daha sonra bu etiketlerin arasına yerleştirilir. Bu etiketlerin arasına web tasarımcıları metin, başka etiketler, yorumlar ve diğer metin tabanlı içerik türlerini ekleyebilir. HTML Özellikleri Derlenmemiştir. Üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan yazılır ve kullanılır. Bir metin dosyası oluşturulur ve bir tarayıcı veya kullanıcı aracısı onu yorumladığında hala bir metin dosyasıdır. Bir web sayfasının içeriğini oluşturan öğelerden (genellikle etiketler olarak adlandırılır) oluşur. Bir web tarayıcısının amacı, HTML belgelerini okumak ve bunları görünür veya işitilebilir web sayfaları halinde oluşturmaktır.

Tarayıcı HTML etiketlerini göstermez, ancak etiketleri sayfanın içeriğini yorumlamak için kullanır. Derlenmez ve insan tarafından okunabilir. Çeşitli etiketler ve nitelikler kullanarak bir Web belgesinin yapısını ve düzenini tanımlar. HTML öğeleri, tüm web sitelerinin yapı taşlarını oluşturur. HTML, görüntülerin ve nesnelerin gömülmesine izin verir ve etkileşimli formlar oluşturmak için kullanılabilir. Başlıklar, paragraflar, listeler, bağlantılar, alıntılar ve diğer öğeler gibi metinler için yapısal anlam belirleyerek yapılandırılmış belgeler oluşturmak için bir yol sağlar. HTML web sayfalarının davranışını etkileyen JavaScript gibi dillerde yazılmış komut dosyalarını gömebilir.

HTML Nasıl Yazılır?

HTML kodu genellikle çeşitli etiketler, stiller ve komut dosyaları kullanılarak yazılır ve değiştirilir. Etiketler HTML’nin omurgasıdır ve web sayfaları için temel bir yapı sağlar. Stiller, bir web geliştiricisinin bir web sayfasının düzenini, web sayfasındaki öğelerin konumu, rengi veya boyutu gibi özellikleri değiştirmesine izin verir. Web tarayıcıları, metin ve diğer materyallerin görünümünü ve düzenini tanımlamak için Basamaklı Stil Sayfalarına (CSS) da başvurabilir. Komut dosyaları, bir web geliştiricisinin, kullanıcıların web sayfalarıyla çeşitli şekillerde etkileşime girmesi için yollar oluşturmasına olanak tanır. Temel bir HTML belgesi oluşturmak için basit bir metin düzenleyici açarak başlanabilir. Bu alıştırma için en yaygın ve kullanımı kolay olan metin düzenleyiciler Not Defteri (Windows) veya TextEdit’tir (Mac).


0 YORUM
YORUM YAP