İç Seo Nedir?

24 Mart 2022 Mert Kocakaya 0 Yorum

Dahili bağlantılar tartışmasız SEO pazarlamasında en çok ihmal edilen bağlantı kurma taktiklerinden biridir. İç SEO nedir? Dahili bağlantılar, sitenizde bir sayfadan diğerine işaret eden bağlantılardır. Dahili bağlantılar SEO’ya yardımcı olur. SEO’nuz üzerinde gerçek bir etki yaratmak için iç SEO’dan yararlanmanız gerekir.

İç Seo Avantajları

Dahili bağlantılar, arama motorlarının sitenizin yapısını anlamasına yardımcı olur. SEO açısından sağlam bir dahili bağlantı yapısı, arama motorlarının sitenizdeki sayfaları bulmasına ve dizine eklemesine yardımcı olabilir. Optimize edilmiş dahili bağlantıları kullanmak, Google’ın sitenizdeki alakalı içeriği düzenli olarak keşfetmesine izin vermenin kesin bir yoludur. Buradaki ek bir avantaj, dahili bağlantıların iki sayfa arasındaki bağlamsal ilişkiyi göstermeye yardımcı olabilmesidir. Dahili bağlantıları doğru kullandığınızda, a sayfasının b sayfasıyla ilişkili olduğuna dair bir sinyal gönderir.

Doğru iç seo çalışması, sitenizdeki sayfalar arasında otoritenin belirlenmesi ve nihayetinde arama motorlarındaki sıralamaların iyileştirilmesine yardımcı olur. Bu, tek tek sayfaların kalitesini ve önemini (veya otoritesini) değerlendiren ve buna bir değer uygulayan bir algoritma tarafından belirlenir. Dahili bağlantılar, kullanıcıların alakalı sayfalar arasında gezinmesine yardımcı olur. Dahili bağlantı, ziyaretçilerinizin daha ilginç içerikler bulmasına yardımcı olarak kullanıcı deneyiminizi (UX) iyileştirmenin harika bir yoludur.

Bu, bir kullanıcıyı bir satın alma kılavuzunda bahsedilen bir şeyi satın alabilecekleri bir ürün sayfasına veya belirli bir konuyu genişletmek için başka bir içerik parçasına götürmeyi gerektirebilir. Ortalama sitede geçirilen sürenin artırılmasından kullanıcıları satın alma yollarına yönlendirmeye kadar dahili bağlantılar UX’inizi ve dolayısıyla genel arama performansınızı iyileştirmek için kullanılabilir.

İç SEO Türleri

Gezinme (navigational) ve Bağlamsal (contextual) olmak üzere iki ana iç bağlantı türü vardır. Gezinme bağlantıları genellikle bir web sitesinin ana gezinme yapısını oluşturur. Genellikle site genelinde uygulanırlar ve kullanıcıların istediklerini bulmalarına yardımcı olma birincil amacına hizmet ederler. Müşteri yolculuklarını olabildiğince basit hale getirmek için kullanılır.

Bağlamsal iç bağlantılar genellikle bir sayfanın ana gövde içeriğine yerleştirilir. Diğer ilgili sayfalara işaret eden metin içindeki bağlantılar, bağlamsal iç bağlantılar olarak bilinir. Bağlamsal bağlantılarınızın ne kadar belirgin ve nihayetinde tıklanabilir olduğuna ve gezinme bağlantılarınızın siteniz için en yüksek değeri sağlamak için ne kadar kullanılabilir olduğuna emin olun. Bu farklı bağlantı türlerinin işlevlerini ve kullanıcılara nasıl göründüklerini anlamak, dahili bağlantı stratejinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olur.

Sitelerin Ana Sayfalarını Tanımlamak

Dahili bağlantı stratejiniz, site mimarinizi daha iyi anlamak için konu kümeleri olarak bilinenleri oluşturmanıza yardımcı olacak ana sayfalarının bir listesini yapmakla başlar. Ana sayfaları genellikle yüksek arama hacmine sahip geniş anahtar kelimeleri hedefler. Aynı zamanda bir işletme olarak size en değerli trafiği çekenler de genellikle onlardır. Örneğin; altında markalar ve ürünler için alt kategoriler bulunan önemli bir üst düzey kategori sayfası işlevi görebilir. Üzerinde çalışılan sayfa geniş bir konunun birçok yönüne değiniyorsa, muhtemelen bir ana sayfadır.

İç Bağlantıları Kullanarak Konu Kümeleri Oluşturma

İlgili sayfaların konu kümelerini haritalayan bir dahili bağlantı oluşturulabilir. Bu genellikle belirli bir konunun ana sayfasıdır. İlgili tüm sayfalar, konuya derinlik katmak için destekleyici içerik görevi görecektir. Bu sayfaların, konuyla ilgili alaka düzeyini göstermek ve ana sayfanın en yetkili kaynak olduğunu belirtmek için dahili olarak ana sayfasına geri bağlanması gerekir. Bunun hem SEO hem de UX üzerinde olumlu etkileri olabilir.


0 YORUM
YORUM YAP