Javascript Nedir?

25 Mart 2022 Mert Kocakaya 0 Yorum

Bazen JS olarak kısaltılan JavaScript, web sayfalarında karmaşık öğeleri uygulamanıza izin veren yüksek seviyeli, yorumlanmış bir programlama dilidir. Bu karmaşık unsurlardan bazıları içerik güncellemeleri, etkileşimli haritalar ve animasyonlu 2D veya 3D grafikler içerir. JavaScript, dünyada mevcut tüm web sitelerinin yaklaşık % 88’i tarafından kullanıldığı gerçeği göz önüne alındığında, kod ile son kullanıcı arasındaki neredeyse her etkileşimin bir parçasıdır. Javascript nedir? Javascript ne işe yarar?

JavaScript Ne İşe Yarar?

JavaScript, öncelikle Web sayfalarına otomasyon, animasyonlar ve etkileşim eklemek için kullanılan dünyanın en popüler programlama dillerinden biridir. Web geliştiricileri, basit görevleri otomatikleştirmekten masaüstü yazılım uygulamaları gibi davranan karmaşık Web sayfaları oluşturmaya kadar her şey için JavaScript kullanır. JavaScript ayrıca yazılımda, sunucularda ve gömülü donanım kontrollerinde Web’in ötesinde kullanılır.

İnsanlar interneti kullandıkları sürece JavaScript kullanmak sürekli daha cazip olacaktır. JavaScript, etkileşimli web siteleri oluşturmak için web geliştirmede kullanılan bir programlama dilidir. İstemci tarafı bir dil olan JavaScript kodu, web sunucusu tarafından değil web tarayıcısı tarafından işlenir. JavaScript, tüm web tarayıcıları tarafından desteklenir.

JavaScript’inizi çalıştırmak için bir tarayıcıya ihtiyacınız var. Herhangi bir modern tarayıcı bunu yapacaktır ve tüm modern tarayıcılar yerleşik gelişmiş geliştirici araçlarına sahiptir, böylece komut dosyalarınızla doğal ortamlarında çalışabilirsiniz. JavaScript’inizi mevcut tüm modern tarayıcılarda test edin. Bu şekilde, komut dosyalarınızın her yerde çalıştığından emin olabilirsiniz.

Web Sayfalarında JavaScript Kullanımı

Web sayfalarında kullanılan JavaScript, “istemci tarafı” bir programlama dilidir. Bu, JavaScript komut dosyalarının Web tarayıcınız olan istemcide okunduğu, yorumlandığı ve çalıştırıldığı anlamına gelir. JavaScript’in istemci tarafı doğası, geliştiricilerin bir Web sayfasını web sitesinden sayfanın yeni bir kopyasını yeniden yüklemeden değiştiren ve güncelleyen etkileşimli özellikler eklemelerine olanak tanır.

Metin işleme ve matematik hesaplamaları gibi standart programlama dili özelliklerine ek olarak, JavaScript tarayıcı ve içinde çalıştığı Web sayfası hakkında çok sayıda bilgiye erişebilir. JavaScript “olay güdümlüdür”, yani fare tıklamaları, klavye girişi, bir Web sayfası yükleme veya ulaşılan bir zaman aşımı gibi olaylara yanıt verebilir.

Belge Nesne Modeli (Document Object Model)

JavaScript, bir Web sayfasının yapısına bir arayüz olan Belge Nesne Modeli’ne (Document Object Model) erişime sahiptir. Bu, JavaScript’in bir Web sayfasının resimlerini, metnini, form alanlarını, stilleri ve diğer öğeleri ve özniteliklerini okuyup değiştirmesine izin verir. Etkinlikler ve Belge Nesne Modeli arayüzü, JavaScript geliştiricilerinin form girdisini doğrulama gibi pratik görevleri gerçekleştirmesinin yanı sıra görüntü kaydırıcıları ve oyunlar gibi etkileşimli özellikler eklemelerine olanak tanır. Bunlar, Dinamik HTML (DHTML) uygulamasının merkezindedir.

JavaScript, Web geliştiricilerinin otomasyonla zaman kazanmak, etkileyici özelliklerle web sitesi ziyaretçilerini çekmek ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için kullandıkları araçlardan biridir. Geliştiriciler, tarayıcıya özgü eklentileri sürdürmeye ve desteklemeye gerek kalmadan işlevsellik eklemek için JavaScript kullanır. JavaScript, özel bir yazılım gerektirmeden zengin Web uygulamalarını gerçekleştirmek için kullanılabilir.

HTML Belgesi İçindeki JavaScript’in Yapısı

JavaScript, dört farklı biçimde bir HTML belgesine eklenebilir. Satır içi olarak bir HTML Öğesi içinde, bir HTML Belgesinin gövde bölümünde, bir HTML Belgesinin başlık bölümünde veya HTML Başlığında belirtilen bağlantılı bir dosya olarak kullanılabilir. Bağlantılı dosya aynı sunucuda veya farklı bir sunucuda olabilir.


0 YORUM
YORUM YAP