Mysql Veritabanı Nedir?

25 Mart 2022 Mert Kocakaya 0 Yorum

MySQL, kuruluşlar tarafından web geliştirme için kullanılan en popüler açık kaynaklı veritabanlarından biri haline geldi. Web uygulamaları ve web siteleri oluşturmayı kolaylaştıran bir yazılım yığını modeli olan LAMP’ın temel bileşenidir. LAMP, dört açık kaynaklı bileşeni, yani Linux OS, Apache HTTP Sunucusu, MySQL RDBMS ve PHP programlama dili için kullanılan kısaltmadır. MySQL veritabanı nedir ve faydaları nelerdir?

MySQL nedir?

MySQL, İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemidir (RDBMS). Bu veritabanının ilk sürümü 1995’te piyasaya sürüldü ve daha sonra Oracle aynısını Ocak 2010’da Sun Microsystems ile birlikte satın aldı. MySQL veritabanı, C ve C ++ dilinde yazılmıştır ve Microsoft Windows, Oracle Solaris, AIX, Symbian, Linux ve MAC OS gibi farklı platformlarda çalışabilir. MySQL Community Server (Açık Kaynak) ve MySQL Enterprise Server (Tescilli) olmak üzere iki farklı versiyonu mevcuttur. Her iki sürüm de aynı kod tabanını paylaşır, ancak Enterprise Edition sunucu eklentileri olarak kurulabilen bir dizi uzantı ile birlikte gelir.

MySQL Faydaları

SQL dilini desteklediğinden, kullanıcıların veritabanına erişmek için teknik olarak uzman olmasına gerek yoktur. Diğer ilişkisel veritabanları üzerinde temel SQL bilgisi ve deneyimi olan kullanıcılar tarafından kolayca erişilebilir. Bu veritabanını kullanmanın bir başka yararı da, ücretsiz olduğu ve resmi web sitesinde indirilebildiği için kullanıcının lisans ücretini ödemek için para harcamak zorunda olmamasıdır.

Açık kaynaklı bir araç olarak mevcut olduğundan, yazılım geliştiricilerin kaynak kodunu kendi uygulamalarına göre özelleştirme ve kullanma seçeneği vardır. Kaynak kodu, web kullanıcıları tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir. Dünyadaki en güvenli veritabanlarından birini sunar ve bu nedenle Facebook, Twitter ve Instagram gibi köklü web uygulamaları tarafından kullanılır. Güvenlik Duvarı, Şifreleme ve Kullanıcı Kimlik Doğrulaması gibi çeşitli güvenlik özellikleri korumada yardımcı olur.

Veritabanı yöneticilerinin veritabanını iş yükünü dengeleyecek şekilde yapılandırmasını kolaylaştıran çok motorlu depolama özelliğini destekler. Böylelikle veritabanını performans açısından kusursuz hale getirir. Ayrıca, 7 gün 24 saat kullanılabilirlik sunar. MySQL Enterprise Edition tarafından sağlanan MySQL Thread Pool aracılığıyla web uygulamalarına çok iyi bir ölçeklenebilirlik sunar. Kullanıcıların 1. Günden itibaren işi etkin bir şekilde yapmasına olanak tanıyan birçok kendi kendine yönetim özelliğine ve yapılandırma ve yönetimle ilgili görevler gibi farklı otomatik süreçlere sahip kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir.

MySQL Neden Kullanılır?

Neden tercih edilen bir veritabanı olduğunu anlamak için bu veritabanının Veri Güvenliği, Yüksek Kullanılabilirlik ve Bulut Hizmeti gibi öne çıkan özelliklerini bilmek gerekir. Bir veritabanı oluşturulduğunda, sonraki adım veritabanı kullanıcılarına erişim vermeden önce bir güvenlik politikası belirlemek ve formüle etmektir. Veritabanının yanında duran ve ihlalleri önleyen çeşitli güvenlik önlemleri sunar.

MySQL Kurumsal Güvenlik Duvarı (Enterprise Firewall)

Kurumsal Güvenlik Duvarı, veritabanlarını SQL Enjeksiyonu, Sniff Saldırısı veya Truva Atı gibi güvenlik tehditlerine karşı korur. Veritabanını sürekli izler, gerekirse uyarılar gönderir ve hatta herhangi bir şüpheli veya yetkisiz etkinliği engeller. Şifreleme, hassas verilerin kodlanabildiği ve yalnızca yetkili kullanıcıların bunu çözebildiği bir veri güvenliği sürecidir. Verilerin Açık Anahtarlı Şifreleme yoluyla şifrelenmesini sağlar.

MySQL Şeffaf Veri Şifreleme (TDE)

MySQL Şeffaf Veri Şifreleme özelliği, kritik bilgileri fiziksel veri dosyaları düzeyinde şifreleyerek daha iyi güvenlik sunar. Veritabanının fiziksel dosyaları, veriler depolama cihazlarına yazılmadan önce bile şifrelenir ve yalnızca okuma işlemi sırasında şifreleri çözülür. Bu, bilgisayar korsanlarının veya kötü niyetli kullanıcıların hassas verilere erişmesini engeller.


0 YORUM
YORUM YAP