PHP Kütüphaneleri Nelerdir?

25 Mart 2022 Mert Kocakaya 0 Yorum

PHP, küresel web uygulamalarının % 80’inden fazlasında kullanılan güçlü bir arka uç dilidir. PHP’nin basitliği, anlaşılması kolay bir programlama yapısı ve geliştirici dostu web işlevleri kullandığı için onu en iyi programlama dillerinden biri yapar. Geliştiricilere istenilen özelliklerle entegre dinamik uygulamalar oluşturma kolaylığı sağlar.

PHP Kütüphanesi Nedir?

Çoğu durumda, PHP her bir işlev için sıfırdan kodlamayı gerektirir. Bu, geliştiriciler için biraz güçlük haline gelir ve zaman alıcı bir süreçtir. Bunu kolaylaştırmak için, projeyi kodlarken geliştiricilerin yükünü etkili bir şekilde azaltmak için yerleşik PHP kütüphaneleri piyasaya sürüldü. Bu kitaplıkları kullanarak, projede birkaç geliştirme işlevi kolayca yapılandırılabilir ve geliştiricilerin diğer karmaşık işlemlere daha fazla odaklanmasına olanak tanır.

Web Uygulamalarına Entegre Edilecek En İyi PHP Kitaplıkları

Symfony Console Component
Komut satırı arayüzü (CLI), Laravel, Symfony, CodeIgniter ve diğerleri dahil olmak üzere büyük PHP çerçevelerinin temel öğelerinden biridir. Bu kütüphane Symfony’de anlaşılması kolay komut satırı arayüzü sağlar. Uygulamadaki entegrasyonu da oldukça basittir ve test edilebilir komut satırı arayüzleri oluşturmak için yapılmıştır. Bu kütüphaneyi eklemek için öncelikle bir PHP scripti oluşturmanız ve bu kütüphaneyi tanımlamanız gerekir.

Symfony Finder Component

Geliştiricilerin proje içinde istenen dosya ve klasörleri kolayca bulmalarını sağlar. Finder bileşenini kullanarak, geliştiriciler proje içindeki dosyaları ve dizinleri kolayca bulabilir. İlgili dosyaları veya dizinleri bulmak için farklı öznitelikler (ad, dosya boyutu, değişiklik zamanı veya uzantı) sağlar. Ayrıca, kullanıcıların istenen kaynakları bulmasına yardımcı olan sezgisel bir arayüze sahiptir.

Psr / log

PS-3 ile ilgili tüm arayüzleri, sınıfları veya özellikleri bulmak istiyorsanız, bu PHP kütüphanesi tüm bu kaynakları sadece birkaç tıklama ile bulmanıza yardımcı olur. Kitaplığın kendisi bir kaydedici değildir, ancak bir günlük kaydı sistemi oluşturan bir arabirimdir. Bu PHP kitaplığı, geliştiricilerin kolayca çalışabilmesi için tam belgelerle birlikte gelir.

Monolog

Günlükleri belirli dosyalara veya klasörlere kaydetmek gerekir. Bunları belirli bir yere kaydetmek genellikle zor bir iş gibi görünür, ancak bu PHP günlük kitaplığını kullanarak günlüklerinizi tanımlanmış konumlara kolayca kaydedebilirsiniz. Monolog, günlükleri tanımlı dosyalara, soketlere, gelen kutularına, veritabanlarına ve diğer web hizmetlerine göndermenize yardımcı olur. Birlikte çalışabilirliği maksimum düzeyde tutmak için günlükleri kendi kitaplıklarınıza göre yazmanıza izin veren bir PSR-3 arayüzü kullanır.

Guzzle

Guzzle, web sunucularına HTTP istekleri göndermek için belirli bir PHP istemcisi olarak çalışır. Bu kitaplığı kullanarak, geliştiriciler web hizmetleriyle entegre olmak için kolayca HTTP istekleri gönderebilirler. Kitaplık, sorgu dizeleri, POST istekleri, HTTP tanımlama bilgileri ve diğer öznitelikleri oluşturmak için basit bir arayüz sağlar. Ayrıca, geliştiricilerin aynı arayüzden hem eşzamanlı hem de eşzamansız istekler göndermesine olanak tanır.

Assert

Assert kitaplığını kullanarak, geliştiriciler yöntemlerin giriş ve çıkışlarını dakikalar içinde kolayca test edebilir. Web uygulamalarında kapsamlı kodlama ihtiyacını azaltan basit bir PHP kitaplığıdır. Entegrasyon için eksiksiz dokümantasyon sağladığı için kütüphanenin projeye entegrasyonu da oldukça kolaydır. Varsayılan olarak, daha sonra özel hata gereksinimlerine göre değiştirebileceğiniz bazı yerleşik hata mesajlarına sahiptir.

Symfony / translation

Bu çeviri paketi, çeşitli diller tarafından desteklenen çok dilli uygulamalar oluşturmak isteyen geliştiriciler için gerçekten kullanışlıdır. Modern dünyanın çok dilli bir ürün oluşturma talebi artmaktadır ve bu kitaplığı kullanarak geliştiriciler, farklı dillerle istenen projeleri kolayca oluşturabilirler. Kütüphane, eksiksiz dokümantasyon ile birlikte gelir ve üzerinde çalışması kolaydır.


0 YORUM
YORUM YAP