PHP Nedir?

25 Mart 2022 Mert Kocakaya 0 Yorum

PHP, genel amaçlı bir sunucu tarafı kodlama dilidir. Bir script dili, derlenmemiş olarak yorumlanan bir programlama dili türüdür. PHP kodunu bir HTML dosyasına yazmak mümkündür. Web tarayıcıları yalnızca HTML dosyalarını işleyebildiğinden, web sunucusu PHP kodunu tarayıcıya göndermeden önce tek bir HTML dosyasına dönüştürür ve gömer. PHP nedir ve nasıl kullanılır?

PHP (Hypertext Preprocessor) Nedir?

İlk olarak Rasmus Lerdorf tarafından tanıtılan PHP, artık web geliştirme endüstrisinde fiili bir kodlama standardı haline gelen açık kaynaklı bir script dosyası dilidir. Kolayca öğrenilebilir ve eğer biri kodlama geçmişine sahipse bunu çok basit bulacaktır. Bu yüzden çoğu, giriş seviyesi kodlama becerilerini geliştirmek için PHP kullanıyor. PHP, Windows, UNIX, Linux gibi farklı işletim sistemlerinde çalışır ve MySQL, Microsoft Access ve Oracle gibi farklı veritabanlarını destekler. PHP yalnızca form verilerini toplamakla kalmaz, aynı zamanda sunucudaki dosyaları oluşturabilir, okuyabilir, yazabilir, silebilir ve kapatabilir.

PHP Çalışma Prensibi

PHP, istemci tarafı kodlama dillerinden farklıdır. PHP kodu sunucu tarafında çalıştırılarak HTML’nin oluşturulmasıyla sonuçlanır ve daha sonra çalıştırılmak üzere istemci tarafına (örneğin tarayıcınız) geri gönderilir. Dinamik web sayfaları oluşturmak, form verilerini toplamak ve tanımlama bilgileri göndermek veya almak için PHP’yi kullanabilirsiniz.

Sunucu tarafı komut dosyası, PHP’nin ilk amacıdır. PHP ile bir masaüstü bilgisayarda çalışmaya başlamak için ihtiyacınız olan tek şey bir PHP Ayrıştırıcı, bir web sunucusu (Apache gibi) ve Google Chrome gibi bir web tarayıcısıdır. PHP’yi Linux’ta veya Windows’ta görev planlayıcıyı kullanmak istiyorsanız, gerçekten bir web sunucusuna değil, yalnızca bir PHP Ayrıştırıcısına ihtiyacınız vardır. Buna “komut satırı script dosyası oluşturma” denir.

PHP, masaüstü uygulamalarının geliştirilmesi için uygun bir dil olmasa da, temelde PHP’nin bir uzantısı olan PHP-GTK gibi bazı gelişmiş özellikleri desteklemektedir. PHP-GTK, nesne yönelimli kullanıcı arabirimi sağlar. PHP, aşina olduğunuz bir web sunucusunu kullanma seçeneklerine sahip olmanıza da olanak tanır. Prosedürel ve nesne yönelimli programlamaya izin verdiği için, yeni başlayanların ve profesyonellerin komut dosyalarını kendi yöntemleriyle yazmasını da sağlar.

PHP yalnızca HTML çıktısını almanıza değil, aynı zamanda görüntüleri, PDF’leri, videoları ve sesleri eklemenize de olanak tanır. PHP, XHTML ve XML dosyalarını otomatik olarak oluşturabilir. PHP kodlama öğrenmeye başlamadan önce, HTML (Hypertext Markup Language), CSS (Basamaklı Stil Sayfaları) ve Javascript ile ilgili bazı temel bilgileri öğrenmeniz gerekir. Bir HTML dosyasında PHP kodunun başlangıcını ve sonunu belirten PHP kodu için HTML etiketleri vardır. PHP kodu, etiketleriyle HTML içine gömülüdür. # ve // tek bir kod satırını yorumlamak için kullanılırken / * ve * / yorumlanmış bir kod bloğunun başlangıcını ve sonunu belirtir.

PHP Nasıl Kurulur?

PHP’yi başlatmadan önce, PHP ve MYSQL içeren bir web barındırıcısına ihtiyacınız var. Bunun için Apache gibi bir web sunucusu da kurmalısınız. PHP, MySQL, PHPMyAdmin ve Apache’yi tek seferde kurmak için XAMPP kurulmalıdır. XAMPP kurulumunda karşınıza gelen seçeneklerde Apache’yi kurmanız gerekiyor. Veri depolama ve görüntüleme için MySQL gibi bir veritabanına ihtiyacınız var.

Localhost’ta işlem yapmak için Filezilla FTP sunucusu seçeneği gerekli değildir. Seçeneklerde bulunan Tomcat ayrıca Apache’ye ait bir web sunucusudur. PhpMyAdmin, veritabanının yönetici panelidir ve gereklidir. Webalizer, analiz amaçlı bir uygulamadır ve izleme amacıyla yüklemeniz gerekir. XAMPP’yi kurmak istediğiniz yeri seçin ve kurulumu tamamlayın.

PHP Dosyası Oluşturmak

XAMPP Kontrol Panelini açın. Başlamak için Apache ve MySQL satırlarında “Başlat” düğmesini tıklayın. Artık kodu yazmaya hazırsınız. Şimdi tek ihtiyacınız olan, kodu yazmak için Notepad ++ veya Dreamweaver gibi bir düzenleyicidir. Eğer Notepad++ programında bir deneme yaptıysanız sayfayı htdocs klasörüne “test.php” olarak kaydedin ve “Kaydet” butonuna tıklayın. Şimdi bir web tarayıcısı açın ve adres çubuğuna localhost yazın. İndeks dosyasını otomatik olarak açacak, ancak localhost / test.php yazarsanız kaydettiğimiz sayfayı açacaktır.


0 YORUM
YORUM YAP