PHP Scriptleri Nedir?

25 Mart 2022 Mert Kocakaya 0 Yorum

PHP, web geliştirmeye çok uygun olan ve HTML’ye gömülebilen genel amaçlı bir script dilidir. PHP scriptleri yazmaya başlamak için PHP çalıştıran bir Web sunucusuna erişmeniz gerekir. PHP, zengin özelliklere sahip uygulamalar yazmak için kullanabileceğiniz yüzlerce işlev içerir. Birden fazla yazılımın kontrolüne izin veren bir programlama dilidir. PHP sayfası, PHP kodunun gömülü olduğu HTML kodunun çalışması sırasında görünecek olan sayfadır. Php scriptleri nelerdir?

PHP Script Kullanılan Alanlar

Sunucu tarafı script dosyası, PHP için en yaygın kullanılan hedef alandır. Bunun işe yaraması için gereken bazı faktörler vardır. PHP ayrıştırıcısı, bir web sunucusu ve bir web tarayıcısı gerekir. Bir PHP ayrıştırıcısı, kodun insan tarafından okunabilir temsilini okuyan ve daha sonra PHP yorumlayıcısı tarafından yorumlanabilen kod temsilini çalıştıran kısımdır. Komut satırı script dosyası oluşturulduğunda, PHP script, bir web tarayıcısı veya sunucusu olmadan çalışabilir. Masaüstü uygulamaları yazma ise platformlar arası uygulamalar yazma yeteneğinizin olduğu bir dildir.

PHP Scripti Nasıl Oluşturulur?

Bir PHP script oluşturmak için herhangi bir düz metin düzenleyiciyi kullanabilirsiniz (ör. Windows – not defteri, Mac – metin düzenleme). “” etiketi, sunucuya PHP kodunu yazmayı bıraktığınızı söyler.

Her PHP kodu satırı bir ifade olarak adlandırılır ve tam bir ifade olduğunu belirtmek için noktalı virgülle biter. PHP kodundan sonra noktalı virgül (;) olduğuna dikkat etmek gerekir. Metin düzenleyisi açıp PHP scripti oluşturduktan sonra hello_world.php adlı bir dosyaya kaydetmek gerekir. Daha sonra hello_world.php script dosyası FTP kullanarak web barındırma hizmetine yüklenebilir.

PHP Script Oluşturmak İçin Gerekenler

PHP Script yazmanın temellerini öğrendikten sonra herhangi bir metin düzenleyici yerine XAMPP gibi eksiksiz bir paket kurmak gerekir. XAMPP, Windows, Mac OS X ve Linux için mevcuttur. Windows ‘ta alternatif olarak WampServer kullanılabilir. PHP scriptlerini Web sunucusunda çalıştırmak gerekir. PHP’yi destekleyen bir Web hosting hesabı sayesinde, PHP scriptlerini FTP yoluyla yükleyebilir ve bunları Web sunucusunda çalıştırabilirsiniz. Bu yaklaşımın avantajı, hiçbir şey yüklemenize gerek olmamasıdır. Dezavantajı ise, komut dosyalarınızı yazmanın ve test etmenin daha yavaş olmasıdır.

PHP Script Kurmak

PHP scriptinizi “.php” ile bitecek şekilde adlandırmak gerekir. Örneğin, bir arama scriptine “search.php” denilebilir. (Bir PHP scriptini “index.php” olarak adlandırırsanız ve “index.html” veya “index.htm” dosyası içermeyen bir dizine yerleştirirseniz, PHP scripti o dizin için varsayılan dosya olarak görüntülenecektir. ) Script dosyasını “binary” modda değil, metin (veya “ASCII”) modunda yüklemek için FTP programınızı kullanmak gerekir.

Çoğu FTP programı için metin modu varsayılan olsa da, PHP scripti yanlışlıkla binary modda yüklenirse çalışmayabilir, bu yüzden kontrol etmek akıllıca olacaktır. Metin modu bazen “ASCII modu” olarak adlandırılır. PHP betiğiniz kurulduğunda, ona diğer herhangi bir Web sayfası gibi erişebileceksiniz. Örneğin, script dosyası “search.php” olarak adlandırılırsa ve web sitesinin en üst düzeyine yerleştirilirse, ona şu şekilde erişilir: http://www.example.com/search.php. Adres satırından PHP scriptinizi girdiğinizde açılan sayfada bir hata mesajı alırsanız veya hiçbir şey olmazsa, Web sunucunuzun doğru kurulup kurulmadığını ve script kodunu doğru girip girmediğinizi kontrol edin.


0 YORUM
YORUM YAP