SEO Nedir?

24 Mart 2022 Mert Kocakaya 0 Yorum

SEO, arama motoru optimizasyonudur. Kullanıcılar belirli anahtar kelimelerle arama yaptığında sitenizin veya sayfanızın arama sonuçları arasında yüksek sıralarda yer almasını sağlayabilmek için yapılan çalışmalardır.

Muhtemelen SEO daha önce duyduğunuz bir kavramdır ve henüz yapmadıysanız, terimin hızlı bir Wikipedia tanımını ”SEO nedir?” sorgusu ile elde edebilirsiniz, ancak SEO’nun “bir arama motorundaki bir web sitesinin veya web sayfasının görünürlüğünü etkileme süreci”, olarak yapılan bir açıklaması, işletmeniz ve web siteniz için aşağıdakiler gibi önemli soruları yanıtlamanıza gerçekten yardımcı olmaz:

  • Siteniz veya şirketinizin sitesi için arama motorları için nasıl “optimizasyon” yaparsınız?
  • SEO’ya ne kadar zaman harcayacağınızı nasıl biliyorsunuz?
  • “İyi” SEO tavsiyesini “kötü” veya zararlı SEO tavsiyesinden nasıl ayırt edebilirsiniz?

Bir işletme sahibi veya çalışanı olarak sizin için muhtemelen ilginç olan şey, işletmeniz için daha alakalı trafik, potansiyel satış, satış ve nihayetinde gelir ve kâr elde etmeye yardımcı olmak için SEO’dan nasıl yararlanabileceğinizdir. Bu yazıda odaklanacağımız konu budur.

SEO’yu Neden Önemsemelisiniz?


Pek çok insan bir şeyler arıyor. Bu trafik, bir işletme için son derece güçlü olabilir çünkü çok fazla trafik vardır, aynı zamanda çok fazla spesifik, yüksek amaçlı trafik olur.

Mavi aletler satıyorsanız, bölgenizde arabası olan herkesin reklamınızı görmesi için bir ilan tahtası satın almayı mı, dünyadaki herhangi biri “mavi aletler satın al” diye arama motoruna yazdığında görünür olmayı mı? Muhtemelen ikincisi, çünkü bu insanların ticari niyetleri var, yani harekete geçiyorlar ve ortaya koyduğunuz ürünü alacaklarını belirtiyorlar.

Kullanıcılar direk ürünlerinizle alakalı bilgileri bulmaya çalışıyorlar. Bunun ötesinde, potansiyel müşterileriniz de işinizle uzaktan ya da yakından ilgili olan her türlü şeyi arıyor. Bunlar, bu insanlarla bağlantı kurmak ve sorularını yanıtlamak, sorunlarını çözmek ayrıca kullanıcıların güvendiği nokta olmak yolunda çeşitli olanakları temsil eder.

Aletlerinizi, bir sorunla ilgili yardım almak için Google’a başvurduğunuz son dört seferin her birinde harika bilgiler sunan güvenilir bir kaynaktan mı yoksa daha önce hiç duymadığınız birinden mi alma olasılığınız daha yüksek?

Arama Motorlarından Trafik Çekmek İçin Neler Yapılır?

Öncelikle, dünyadaki arama motoru trafiğinin çoğundan Google’ın sorumlu olduğuna dikkat etmek önemlidir (gerçek sayılarda her zaman bir miktar değişim olsa da). Bu, nişten nişe değişebilir, ancak Google, işletmenizin veya web sitenizin görünmek isteyeceği arama sonuçlarında baskın oyuncu olması muhtemeldir ve bu yazıda ana hatları verilen en iyi uygulamalar sitenizi ve içeriğini diğer arama motorlarında da üst sıralara taşır.

Hangi arama motorunu incelerseniz inceleyin, sıralamanın günbegün farklılaştığını görebilirsiniz. Google, özellikle son zamanlarda web sitelerini nasıl sıraladıklarıyla ilgili birçok şeyi güncelledi ve sitenizin üst sıralarda yer alması için en kolay ve en ucuz yolların çoğu son yıllarda son derece riskli hale geldi.

Google Algoritması

Google, arama yapanın sorgusuyla ilgili yüksek kaliteli, alakalı bilgiler içeren sayfaları aramaktadır.

Alaka düzeyini, web sitenizin içeriğini analiz ederek (yada inceleyerek) ve sitedeki verilerin, genelde barındırdığı belirli sözcüklere bakarak, kullanıcının bulmaya çalıştığı bilgiyle bağlantısı olup olmadığını değerlendirerek (algoritmik olarak) belirlerler. Bunun yanısıra Google AdWords’e verilen reklamlar ve backlinkler de arama sonuçlarına etki eden faktörlerdendir.


0 YORUM
YORUM YAP