WordPress Beyaz Ekran Sorunu

25 Mart 2022 Mert Kocakaya 0 Yorum

Herkese merhabalar. Pek çok kişinin muzdarip olduğu bir hatadan bahsetmek istiyorum bu başlıkta. WordPress kullanıcıların özellikle tema/eklenti güncellemeleri sonrası karşı karşıya kaldığı beyaz ekran problemi. Genellikle ya admin paneline giriş yaparken ya da direk web sitesine girdiğiniz zaman sayfanın beyaz kalması ve hiçbir stilin, içeriğin yüklenmemesiyle baş gösterir bu muzip problem.

WordPress beyaz ekran problemini çözmeden önce bu problemin kaynaklandığı sorunun tespit edilmesi gerekmektedir. Öncelikle WP beyaz ekran sorunları %99 eklenti kaynaklı olmaktadır. Sorunun hangi eklenti yüzünden olduğunu anlamak için öncelikle FTP hesabınıza bağlanarak wp-content > plugins klasörüne girmeniz ve ardından bu klasörde yer alan eklentilerin klasör isimlerini değiştirmenizdir. Bunu yapmamızdaki amaç ise eklentileri pasifleştirmektir. Örneğin “akismet” eklenti klasörünü pasifleştirmek için klasör ismini “a–akismet” olarak güncelleyin. Böylece eklenti pasif hale gelecek ve ardından web sitenizi tekrardan yenileyin.

Web sitenizdeki beyaz ekran problemi gidene kadar sırasıyla eklentileri bu şekilde pasifleştirip sayfanızı yenileyin. Hangi eklentiyi pasifleştirdikten sonra beyaz ekran sorunu düzelirse diğer eklenti dosyalarının adını eski haline getirin. Böylece sorunun kaynağı olan eklentiyi tespit etmiş olacaksınız.

Beyaz Ekran Sorunu Eklenti Kaynaklıysa Ne Yapmalıyım?

Eğer problemin eklenti kaynaklı olduğunu anladıysanız ilgili eklentiyle ilgili özellikle bir CSS veya Js dosyası sebebiyle beyaz ekran problemi yaşadığınızı bilin. Bu durumda alternatif olarak 2 çözüm yolu mevcut. Ya eklentiyi en güncel sürümüne yeniden güncelleyeceksiniz ya da mevcut sürümünden bir önceki sürüme döneceksiniz. Önceki sürüm veya son sürüme geldiğinizde problem giderilmiş olursa, problemin yaşandığı sürüm hakkında eklentinin sitesinden o sürüm güncellemesine ait değişikliklere bakmanız gerekir. Yani hangi CSS veya JS dosyasında değişiklik yapılmış? Çünkü güncellemeyle beraber eklenen veya değiştirilen backend tarafı muhtemelen başka bir eklentinin backendiyle çakışma yaşamaktadır.

Eklenti Kaynaklı Değilse Ne Yapmalıyım?

Eğer tüm eklentileri pasifleştirdiğiniz halde beyaz ekran problemi düzelmiyorsa ikinci adım olan tema kontrol aşaması geliyor. Bu noktada da aynı eklentilerde yaptığınız gibi temanızı pasifleştirmeniz gerekiyor. Tema pasifleştirme sonrasında eğer problem düzeliyorsa demek ki tema dosyaları ya bir eklenti dosyalarıyla çakışıyor ya da sürüm güncellemesinden bir hata meydana gelmiştir.

Beyaz Ekran Sorunu Tema Kaynaklıysa Ne Yapmalıyım?

Eğer sorunun herhangi bir eklentiden değil de temadan kaynaklandığını anladıysanız bu durumda yapmanız gereken temanızın son sürümünü yüklemek ya da bir eski sürüme dönmek. Ardından problem düzelecektir ve tıpkı eklentide yaptığınız gibi tema sitenize giderek sorun çıkaran sürümle alakalı nelerin değiştiğini incelemeniz gerekiyor. Ayrıca bu gibi durumlar bazen eklenti geliştiricilerinden de kaynaklanıyor olabiliyor. O yüzden beyaz ekran problemiyle karşılaştığınızda panik olup müdahale etmek yerine evvela tema ve eklentilerin sitelerine giderek güncel kullanıcı yorumlarına bakın. Yakın zamanda sizinle aynı sorunu yaşayan birden çok kullanıcı varsa bir süre bekleyin zira tema/eklenti sahibi ilgili hatayı düzeltip yeni bir güncelleme bildirisi gönderecektir.

Tema veya Eklenti Kaynaklı Değilse Ne Yapmalıyım?

Eğer hem eklentileri hem de temayı pasifleştirdiğiniz halde beyaz ekran probleminiz düzelmiyorsa son aşamada WordPress sürümünüzü tekrar güncellemenizdir. Bazen WordPress sürümleri güncellenirken sunucuyla yaşanan anlık bağlantı kopmaları durumunda sürüm dosyaları hatalı / eksik yüklenebiliyor. Bu gibi durumlarda panik olmadan WordPress sürümünüzü tekrar güncelleyin. WordPress’i manuel güncellemek için, WordPress sitesinden son sürümü indirerek, wp-config ve wp-content klasörü dışındaki tüm dosyaları yeni sürümle değiştirin.

Hiçbiri Değilse Ne Yapacağım?

Eğer tüm yöntemleri denediğiniz halde WordPress beyaz ekran sorununuz düzelmiyorsa büyük ihtimal sunucu kaynaklı bir erişim problemi yaşıyorsunuz demektir. Yani WordPress, hosting/sunucu dizininizden çeşitli dosyalara erişimde sıkıntı yaşıyordur. Bu gibi durumlarda hosting/sunucu sağlayıcı firmanızla iletişime geçin.


0 YORUM
YORUM YAP