WordPress Eklenti Nedir?

25 Mart 2022 Mert Kocakaya 0 Yorum

WordPress’te yeniyseniz, kendinizi “WordPress eklentisi nedir?” diye merak ederken bulabilirsiniz. Sorulması oldukça yaygın bir sorudur çünkü WordPress’in kelime dağarcığınıza getireceği birçok yeni terimden biri olmasının yanı sıra, eklentiler aynı zamanda her bir WordPress sitesinin temel yapı taşlarıdır.
Bu yazıda “WordPress eklentisi nedir?” sorusuna cevap vereceğiz. Ardından, WordPress eklentilerini nerede bulabileceğiniz ve bunları sitenizde nasıl yönetebileceğiniz konusunda size birkaç ipucu vereceğiz.

WordPress Eklentisi Nedir Ve Nasıl Çalışır?

Bir WordPress eklentisi, aslında kendi kendine barındırılan WordPress sitenize “eklenen” bir kod parçasıdır. İnsan açısından bu, bir WordPress eklentisinin, WordPress sitenize yeni işlevsellik ekleyen veya sitenizdeki mevcut işlevselliği genişleten bir şey olduğu anlamına gelir.
WordPress’in faydalarından biri, girişimci geliştiricilerin sitenize ekleyebileceğiniz on binlerce WordPress eklentisi yazmış olmasıdır.
WordPress eklenti, sitenizde küçük ayarlardan büyük değişikliklere kadar her şeyi yapabilir. Örneğin, bazı eklentiler WordPress sitenizi tam olarak çalışan bir e-ticaret mağazasına, sosyal ağa veya foruma dönüştürebilir.
Veya Instagram beslemesi gibi daha küçük özellikler de ekleyebilirler. Bazı WordPress eklentilerinin ön planda görünen efektleri bile yoktur. Örneğin, sitenizin performansını iyileştirmek veya Google gibi arama motorlarında daha iyi sıralanmasına yardımcı olmak için eklentiler yükleyebilirsiniz.

Eklentiler Nasıl Çalışır?

Bunların hepsini aşağıda daha ayrıntılı olarak öğreneceksiniz. Ancak genel olarak, sitenizde WordPress eklentilerini kullanmaya başlamak için şunları yapmanız gerekir:

  • İlgilendiğiniz bir WordPress plugin bulun
  • Bu eklentiyi WordPress sitenize yükleyin
  • Eklentiyi WordPress panonuzun içinde yapılandırın

WordPress.com’da WordPress Eklentilerini Kullanabilir misiniz?

Çoğu kullanıcı için cevap “Hayır” dır. WordPress.com’da WordPress eklentilerini kullanamazsınız – eklentiler, yalnızca kendi kendine barındırılan WordPress’i (AKA WordPress.org) kullanan kişilerin yararlanabileceği bir şeydir.
Automattic, son zamanlarda WordPress.com İş Planı kullanıcılarının üçüncü taraf eklentileri yüklemesine izin vererek bu politikayı biraz değiştirdi. Ancak yine de, ortalama WordPress.com kullanıcısı kendi eklentilerini kuramaz.

WordPress Eklentilerini Bulma Ve Yönetme

Artık WordPress eklentisi nedir sorusunu cevaplayabildiğinize göre, WordPress eklentilerini nerede bulabileceğinize ve bunları sitenize nasıl ekleyebileceğinize geçelim.

WordPress Eklentileri Nerede Bulunur?

wordpress eklenti yukleme

Ücretsiz veya premium eklentiler isteyip istemediğinize bağlı olarak WordPress eklentilerini birkaç farklı yerde bulabilirsiniz.
Ücretsiz eklentilerle, eklentiyi hiçbir ücret ödemeden kurabilir ve kullanabilirsiniz, ancak bazen para ödemediğiniz sürece bazı özellikler kilitlenir.
Öte yandan, premium eklentiler açıkça maliyetlidir, ancak sonuç olarak genellikle daha iyi özellikler sunar.
WordPress eklentilerini bulabileceğiniz en iyi yerlerden bazıları şunlardır:

  • WordPress.org – resmi WordPress eklenti dizini ve ücretsiz WordPress eklentileri bulmak için en iyi yerlerden biri.
  • Code Canyon – yalnızca premium WordPress eklentilerinden oluşan geniş bir dizin.
  • Üçüncü taraf geliştiriciler – pek çok geliştirici yalnızca kendi siteleri üzerinden eklenti satar, bu nedenle Google’ı kullanmak eklentileri bulmanın genellikle iyi bir yoludur.

Eklentiler → Yeni Ekle’ye giderek WordPress.org eklenti dizinini doğrudan WordPress panonuzdan da arayabilirsiniz.

WordPress Eklentilerini Kurmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir WordPress eklentisi kurmak, WordPress sitenize üçüncü taraf kod eklemeyi gerektirdiğinden, hangi eklentileri yüklediğiniz konusunda dikkatli olmanız gerekir.
Yanlış eklenti şunları yapabilir:

  • Sitenizde bir hataya neden olur
  • WordPress sitenizin güvenliğine zarar veren kasıtsız bir güvenlik açığı olabilir
  • Sitenizi yavaşlatır
  • Kasıtlı olarak kötü amaçlı kod tanıtır


0 YORUM
YORUM YAP