WordPress Nedir?

25 Mart 2022 Mert Kocakaya 0 Yorum

WordPress, herhangi bir kodlama becerisine veya teknik bilgiye ihtiyaç duymadan bir web sitesi veya blog oluşturmanıza ve içeriğini yönetmenize yardımcı olan basit bir yazılım veya araçtır. Ayrıca yönetici kontrol panelinden sayfalarınız, gönderileriniz, yorumlarınız, medya dosyalarınız ve kullanıcılarınız dahil olmak üzere web sitenizdeki neredeyse her şeyi yönetebilirsiniz. WordPress nedir?

Neden WordPress?

WordPress, yazılımı aklınıza gelebilecek herhangi bir şekilde kullanma özgürlüğünü garanti eden lisanslanmış açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir. Temaları ve eklentileri destekler! Tema, temeldeki yazılımı değiştirmeden sitenin görüntülenme şeklini değiştirir. Eklentiler, WordPress’te zaten var olan işlevselliği genişletme yollarıdır. WordPress esnek, yalın ve hafif olacak şekilde tasarlanmıştır. Temel olarak, web sitenizi oluşturmak için WordPress’i kullanabilirsiniz ve ihtiyacınız olan bir özellik varsa, WordPress Eklenti Dizini’nden veya üçüncü taraf kaynaklardan indirebileceğiniz bir eklenti yükleyerek kolayca ekleyebilirsiniz.

WordPress’i Kim Kullanır?

WordPress’in güzelliği, neredeyse herkesin işi için yararlı bulabilmesidir. Normal blog yazarlarından geliştiricilere, küçük işletmelere, haber kuruluşlarına ve hatta köklü şirketlere kadar çoğu işletmeler ve blog yazarları WordPress tercih ediyor. Bazı örnekler istiyorsanız, WordPress Neden Kullanılır? wordpress.org’un dünyadaki en iyi WordPress sitelerini listeleyen özel bir sayfası vardır. Bu liste arasında Sony, Bloomberg, Toyota Motors ve daha pek çok büyük markayı bulabilirsiniz. Hem ticari hem de ticari olmayan amaçlarla çalıştırabilir ve değiştirebilir.

WordPress.org ve WordPress.com

Eğer “wordpress” terimini google’da ararsanız, sonuçlarda karşınıza çıkacak ilk iki web sitesi WordPress.org ve WordPress.com’dur. WordPress’in arkasındaki adam Matt Mullenweg, WordPress’i karlı bir işletmeye dönüştürmek amacıyla çeşitli web hizmetleri sunmak için WordPress.com’u yarattı. WordPress.com, WordPress.org’dan indirilebilen aynı WordPress’in değiştirilmiş bir sürümünü çalıştırıyor. WordPress.org, WordPress’in kendi kendine barındırılan (self-hosted) sürümünü korurken, WordPress.com barındırılan (hosted) sürümdür.

WordPress Neden Bu Kadar Popüler?

Bir web sitesinde içerik oluşturmak ve bir kitle oluşturmak için aylar veya yıllar geçirirseniz, her şeyin sahibi olduğunuzdan ve onunla istediğiniz her şeyi yapabileceğinizden emin olmanız gerekir. WordPress gibi kendi kendine barındırılan bir çözümü kullandığınızda, web sitenizin kaptanı olursunuz. Tabii ki, yine de barındırıcınızın kurallarına uymanız gerekir, ancak genellikle, bu kurallar daha az kısıtlayıcıdır.
Çok fazla çaba ve zaman gerektirmez ve WordPress’in nasıl kurulup doğru şekilde kullanılacağını öğrenmek kolaydır. Tamamen yeni başlayan biri olsanız bile başlamak için sadece bir veya iki saate ihtiyacınız vardır. WordPress sadece bir blog platformu değildir. Hemen hemen her şey için kullanabilirsiniz. WordPress, kutudan çıkar çıkmaz basit bir blogdur. Ancak bir veya iki eklenti ve arada sırada birkaç ince ayar kullanarak, onu bir e-mağazaya, bir iş portalına veya hatta bir sosyal ağa dönüştürebilirsiniz.

Eklentilerin gücüyle, gelişmiş filtreler, gerçek zamanlı izleme, 3B oluşturma gibi bir web sitesinin sahip olabileceği en gelişmiş teknolojilere sahip olmak için WordPress’ten yararlanabilirsiniz. WordPress’in sunduğu performans, güvenlik seviyesi ve içerik yönetimi, çoğu küçük işletme veya yeni başlayanlar için yeterlidir. WordPress’in doğru şekilde yapılandırıldığında ve doğru altyapıya sahip, yüksek oranda ölçeklenebilir olduğu kanıtlanmıştır. Açık kaynaklı bir proje olan WordPress, herhangi bir şekilde kullanmak % 100 ücretsizdir. Bazı sınırlamalar vardır ancak bunlar WordPress’in kullanılma şekline bağlı değildir.


0 YORUM
YORUM YAP